לשלב בין נוסטלגי לחדש בעזרת אדריכל לשימור מבנים

דווקא בשנים האחרונות, לצד המגדלים הצצים כמו פטריות אחרי הגשם, עולה חשיבותו של נושא שימור מבנים ומוקדשים מאמצים רבים, הן מצד רשויות מקומיות והן מצד אנשים פרטיים לשמר מבנה קיים ולא להרוס אותו ולבנות עוד מגדל במקומו. לעיתים נעשה גם שילוב בין שימור מעטפת המבנה לבין בניה חדשה לחלוטין בחלקו הפנימי כפי שנעשה בקולנוע אסתר ועדן בתל אביב. בין אם מדובר על שימור מבנה כפי שהוא ובין אם חלק ממנו, חייב להיות מעורב בדבר אדריכל לשימור מבנים שזוהי ההתמחות שלו. הוא יבחן כל מבנה ומבנה על מנת לראות מהי העלות הכלכלית של השימור ואיך לעשות זאת בדרך הטובה ביותר.

חיפוש אדריכל לשימור מבנים כצעד ראשון בפרויקט

שימור מבנים הוא כאמור תהליך מורכב. אם נראה כי שימור מבנה אמור להיות קל יותר כי המבנה כבר קיים וכל מה שנותר לעשות הוא לרענן אותו אז הדברים אינם כה פשוטים. מבנה ישן לא תמיד עומד בסטנדרטים שישנם היום לבניה וצריך למצוא את הדרך איך להפוך אותו למבנה שיעמוד בכל התקנים תוך יצירת שינוי מינימלי בו. אדריכל לשימור מבנים צריך להיות בעל ידע רב באדריכלות והנדסה מצד אחד, ויצירתיות וחשיבה מחוץ לקופסה מצד שני. לכן, עבור הלקוח חיפוש אדריכל לשימור מבנים בעל ניסיון וידע רב בתחום הוא המשימה הראשונה והחשובה ביותר שעליו לעשות. לא כל אדריכל, אפילו אדריכל בעל שם הוא בעל ניסיון בשימור מבנים.

מפגש של הנדסה וטכניקה עם סנטימנטליות

הרצון לשמר מבנה נובע לרוב מסנטימנטליות כלשהי כלפי אותו מבנה כי כאמור, לעיתים פשוט יותר להרוס הכל ולבנות מבנה אחר לגמרי מאשר לשמר את הקיים. אדריכל לשימור מבנים הוא נקודת החיבור בין תכנון והנדסה הדורשים גישה טכנית וחשיבה מושכלת לבין הבנת הלקוח הדורשת רגישות רבה. שקיפות היא חשובה מאוד בעבודתו של אדריכל לשימור מבנים. עליו לשים על השולחן את הצעדים הנדרשים לשימור ועלותם הכלכלית. לעיתים עדיפה הריסת המבנה ובנייתו מחדש דומה ככל האפשר למקור מאשר השארת המקור ביצוע עבודות שימור. אסף סלומון, אדריכל בעל שם בינלאומי הוא אדריכל לשימור מבנים בעל ניסיון רב בתחום העוסק בשימור מבנים הן בארץ והן בחו"ל.

òéöåá åáðééú àúøéí òéöåá åáðééú àúøéí