מה מאפיין אדריכלים מובילים?

אדריכלות נחשבת לאחד מהמקצועות הנחשקים ביותר בישראל מבחינת האטרקטיביות שלו בעיני הקהל הרחב, ועל כל אחד מהמקומות בכל אחד מחמישה מוסדות הלימוד המוכרים אשר מכשירים אדריכלים, מתחרים מאות אנשים מוכשרים, אשר מתוכם, בסוף כל שנה, מקבלים את התואר "אדריכל" כ-350 אדריכלים שסיימו את לימודיהם ועמדו בבחינות הנדרשות מהם. אולם, למרות זאת, ברשימת אדריכלים מובילים בישראל, מצליחים להתברג רק מתי מעט, אדריכלים ספורים. אדריכלים אשר מרכיבים את רשימת אדריכלים מובילים הידועים, כמו האדריכל אסף סלומון, לדוגמה שלמד אדריכלות בניו יורק ועיצב בתי מלון ומבנים יוקרתיים, ניחנו ב"משהו" יוצא דופן, אשר מאפשר להם לבלוט מעל פני כל שאר האדריכלים האחרים.

מה הופך אדריכלים מובילים לכאלה?

ישנם אדריכלים שקנו עולמם בן רגע, כאשר קיבלו את ההזדמנות לתכנן מבנה מסוים, ועמדו במשימה בהצלחה מעל למשוער. אדריכלים אחרים, פיתחו שיטת תכנון ייחודית להם, שאף אדריכל אחר איננו מתכנן בה, אחרים – פיתחו את "טביעת האצבע" האדריכלית העיצובית המיוחדת להם, אשר כל מבנה (בין אם פרטי ובין אם ציבורי) אותו הם מתכננים נושא אותה. כך שכל אדריכל ודרכו-שלו להותיר את חותמו והשפעתו על התחום, אבל המשותף לכולם הוא אותו "משהו", אשר מייחד אותם משאר האדריכלים הקיימים והפועלים כיום. כל אדריכל מוביל והדרך שלו להתבלט, כל אדריכל מוביל והדרך שלו לתרום להפיכת העולם שלנו למעוצב וליפה יותר.

איך מאתרים אדריכל מוביל?

למרות שאדריכלות, כמו תחומי עיצוב רבים, הינה עניין של טעם אישי, ישנן מספר מוסכמות המתעלות על נקודת הראיה הסובייקטיבית, כך שרשימות אדריכלים מובילים ישראלים או כלל עולמיים, עשויות להכיל אדריכלים העוסקים בסגנונות עיצוב תכנון שונים לגמרי, אולם שונותם של האדריכלים הללו וגיוונן של הרשימות האלו, הן מה שהופך אותן למיוחדות כל כך. הרשימות האלה מתפרסמות מידי פעם (בעיקר, במועדים בולטים כמו סופי שנה) במגזיני עיצוב ואדריכלות ידועים, דבר, הגורם, במידה רבה, לביסוס נוסף למעמדם של האדריכלים ולחשיפתם גם לעיני אלה שעדיין לא מכירים אותם. משם, קל מאד לאתר פרטי קשר של אדריכל מוביל כזה וליצור איתו קשר, או, להתרשם מעבודותיו, אשר, במרבית המקרים, תמונותיהן מתפרסמות ברשת.

אם אתם נכנסים לפרויקט ברמה הדורשת אדריכל מוביל, עליכם להתמקד ולאתר אדריכל בעל ניסיון ומומחיות בתחום שבו נמצא הפרויקט שלכם. עיצוב לתחום המסחרי כלומר למשרדי יוקרה, חנויות, מסעדות ושטחי מסחר, אינו דומה לדירות יוקרה, וילות ופרויקטים נוספים בתחום המגורים.

לכל תחום יש מאפיינים ייחודיים אותם יש להכיר לעומק על מנת לצאת למסע המשותף עם הלקוח. מסע זה כוללאפיון צרכים מדויק, קריאה נכונה של השוק והנתונים הסביבתיים שבו הפרויקט ממוקם, ומתוך זאת ייצור מוצר סופי אופטימאלי. כלומר בית עסק מזמין ומצליח או בית מגורים המהווה בית חם ונעים לדייריו ובו בזמן מבטא את היוקרה והעיצוב הנכונים ביותר עבורם.

איך בוחרים אדריכל?

לכל אדריכל ישנה מעין חותמת אישית המורגשת כחוט שני בפרויקטים שהוא מבצע, ומבטאת את סגנונו המיוחד. ולכן לפני הכול חשוב להתרשם מעבודות קודמות ולהרגיש מהו הסגנון העיצובי שמדבר אליכם ביותר, ושאתם יודעים מבפנים שיבטא בצורה הטובה ביותר את הסגנון שאתם מייעדים לביתכם או לבית העסק שלכם. בפרט כשמדובר על אדריכלות ועיצוב, אין כמו מראה עיניים.

לאחר שהתרשמתם מניסיונו ומהקו העיצובי שלו, חשוב מאוד להתרשם באופן בלתי אמצעי מהאדם שמאחורי היצירה, ולהרגיש את הכימיה ההדדית שנוצרת לכם אתו. הרי פרויקט של תכנון ועיצוב בית או עסק, הוא פרויקט משמעותי ביותר בעל השלכות ארוכות טווח, ובנוסף לכך מהווה מסע משותף מורכב, אינטנסיבי ולא פשוט. לכן חשוב מאוד לעבוד עם מישהו שנוח ונעים לכם אתו, ושאתם מבינים בקלות זה את זה.

לסיום חשוב לדעת, אדריכלים מובילים הם גם מנהלים מובילים, שיודעים להוביל את הפרויקט ברמת ניהול הזמן, התקציב והתיאום בין כל אינספור הגורמים הקשורים אליו עד לסיומו המוצלח. האדריכל הוא האדם שמרכז ומוביל את התהליך עד לסיומו.

כיצד לבחור אדריכלים מובילים? 

כל מי שנמצא לקראת בניית בית, לומד להבין את חשיבות תפקידו של האדריכל. כידוע, הדרך לבית החלומות היא ארוכה ומורכבת והאדריכל, אשר יהיה מעורב בכל שלבי הבנייה, יהיה אמון על ייצור האינטרסים של בעלי הבית. זאת, הסיבה שחשוב להשקיע בבחירת האדריכל ולמקד את החיפוש אך ורק באותם אדריכלים מובילים.  רגע לפני שניגשים להליך הבחירה, חשוב להבין כי אדריכלים הם רק אותם אנשים, אשר סיימו בהצלחה את מבחני ההסמכה הייעודיים וקיבלו הרשאה לעסוק בתחום זה. 

האדריכל כאמור, אמור להיות מעורב בכל תהליכי הבנייה, החל משלב התכנון הראשוני ויצירת תכנית הבנייה, דרך דאגה שהבנייה תתבצע על פי התקנים המחמירים ועד להשלמת עבודת הבנייה – מדובר כאמור, בתפקיד מורכב אשר מצריך ניסיון וידע נרחב בתחום הבנייה, על הנושאים השונים שתחום זה כולל בתוכו.

איך לבחור אדריכלים מובילים?

יש מספר פרמטרים מנחים, אשר בכוחם לסייע בבחירת אחד מאותם אדריכלים מובילים וביניהם:

  • ניסיון – כדאי לבחור באדריכל שהינו בעל ניסיון ורזומה הכולל פרויקטים שונים – בעיקר כאלו בעלי אופי דומה לאלו בהם אתם מעוניינים.
  • תיק עבודות – אדריכל מקצועי ומנוסה, יחזיק בתיק עבודות אשר כולל דוגמאות לבתים או מבנים אחרים שתכנן. תיק עבודות יאפשר להתרשם מיכולותיו ומכישוריו של אותו האדריכל, מה שישפיע במידה רבה על הבחירה. 
  • המלצות – אם יש אפשרות לקבל המלצות אמינות לגבי אדריכלים מסוימים, מדובר בפרמטר נוסף אשר בכוחו להשפיע על הבחירה באדריכל.
  • פגישה אישית – הדרך הטובה ביותר להתרשם מאדריכל ולוודא אם הוא אכן מקצועי ואם קיים חיבור אישי, עוברת בקביעת פגישה אישית – מומלץ להגיע לפגישה עם רשימת שאלות מסודרת. כאמור, מכיוון שתפקידו של אדריכל הוא בעל חשיבות גבוהה והשפעה על האופן בו הבית עתיד להיראות, חשוב לא להקל ראש בבחירה ולעשות שימוש בכל אותם הכלים אשר יעידו על מקצועיותו. 

מעוניינים בשירותיו של אדריכל מוביל?

אין באמת שום סיבה שתתפשרו על פחות מאותם אדריכלים מובילים וכצעד ראשון, מוזמנים ליצור קשר עם אסף סולמון, אדריכל מנוסה, המקפיד על רמה מקצועית בלתי מתפשרת ולעשות את הצעד הראשון, בדרך לבית החלומות.

òéöåá åáðééú àúøéí òéöåá åáðééú àúøéí