CASA TECH: כיצד נבנה את בית חלומותינו?

אדריכל בתים פרטיים: איך מתחילים וכיצד בוחרים?

אדריכל  – בחירת אדריכל בתים פרטיים היא הבחירה הראשונה והחשובה ביותר לאיש מיקצוע בבניית ביתכם. הוא מי שילווה אתכם בתקופה מתוחה ורצופת אתגרים,  שיידע ללוות אתכם ולתת פיתרונות יצירתיים להחלטות גורליות לאחת המשימות החשובות והגדולות שתעשו בחיים ובמיטב כספכם. האדריכל הוא זה שאחראי על תכנון הבית ועיצובו, דואג לקבלת היתרי בנייה ומיתמודד בזמן בנייתו עם כל האתגרים שיבואו וייפקח על כל הקבלנים בשלב הבנייה שאכן הם מבצעים את עבודתם כראוי ובהתאם לתוכניות הבנייה.

כיצד בוחרים: המלצות, אינטרנט, עבודות …. חשוב שניסמוך על האדריכל שיהיה בעל ניסיון ראש עיצובי ויצירתי טוב ושאנו מתחברים לסיגנון עבודתו, תמיד יהיה זמין וסבלני כלפינו וייתן את המקסימום מעצמו לטובת הפרוייקט. חשוב שיהיה לו את היכולת לטפל בבירוקרטיה בקבלת היתר הבנייה. כימיה אישית תיקשורת ומציאת חן הם חשובים מאד בעבודה מול האדריכל.

תהליך העבודה מול אדריכל עורכת בממוצע כ-2-3 שנים מיום התחלת התהליך ועד קבלת טופס איכלוס. כאשר מחליטים על אדריכל חשוב לישאול האם תשלום שכר הטירחה הוא מה שייקבע את זהות האדריכל האם התשלום שמקבל אדריכל אכן מאפשר לאדריכל להעניק לנו את כל הזמן ותשומת הלב הנידרש לבנות את בית חלומותיכם?  

איך בונים?

החלום לבניית בית פרטי הוא חלומם של רבים: כיום, למעלה מ-10,000 בתים נבנים באופן עצמאי בישראל בשנה, ונשאלת והשאלה היא מהי השיטה הנכונה ביותר עבורנו לבנות את ביתנו?

רבים מתלבטים בין בניית בית באמצעות קבלן ראשי לבין בנייה עצמית:

זוהי החלטה חשובה בתהליך הבנייה ולכל מסלול יש את ההיתרונות והחסרונות שלו ויש לבחון בצורה מאוזנת אם יש את היכולות להוציא לפועל כל אחד מהם, כך למשל; עליכם לשאול את עצמכם האם אתם יודעים לנהל מו"מ בצורה טובה; האם יש לכם את היכולת להקדיש שעות רבות לצורך הפרויקט, בנוסף לעבודה ולחיי המשפחה, האם יש לכם את אורך הרוח ואת החוסן הנפשי והכלכלי להתמודד עם קבלנים וספקים, האם אתם יכולים להתמודד לאורך זמן עם מצבים של חוסר ודאות, והאם יש לכם את הניסיון וההבנה בתהליך הבניה כך שאתם יכולים לקבוע תוכנית עבודה ותקציב ולעבוד לפיהם עם סטיות מינימליות, במידה והתשובות חיוביות עומד באפשרותכם האפשרות לבנות בית בעצמכם, אבל זה לא כל כך פשוט. 

בנייה עצמית עם קבלני משנה:

כאשר אנו מחליטים על ביצוע בנייה עצמית שתנוהל על ידינו או על ידי איש מיקצוע אחד, עלינו להרכיב צוות של קבלני מישנה שאמורים לבצע עבודה של צוות שיידע לעבוד יחדיו כצוות הומוגני, קבלני המישנה הם אנשי מיקצוע אינדיבידואלים שאינם מכירים זה את זה כאשר לכל אחד מהם צורת עבודה ואופי שונה וללא אינטרס משותף. דבר זה יוצר הרבה מאד בעיות ביניהם, ישנם חלופי האשמות הדדיים והטלת אשמה איש על רעהו גם ובמידה הניהול יהיה טוב. ישנם הרבה מאד סימני שאלה וחוסר ביטחון לכל אורך הפרוייקט לדוגמא: מי יידאג לימצוא את אותם קבלנים? למי הם כפופים בעבודתם ואיך נדע שאכן הם ביצעו את עבודתם כראוי? האם הם יהיו זמינים וסובלנים לעבודה? האם ניסתדר בינינו האם יצליחו לעשות את עבודתם כראוי? יש ערימה של חוזים וניהול משא ומתן עם כל אחד מהקבלנים במטרה לעמוד בתקציב שאין שום ביטחון מאף אחד לעמוד בו. כמה ניצטרך עוד להוסיף להם על שינויים שייעשו? האם כמות כזו של אנשי מיקצוע עצמאיים ניתנת לניהול? מהי מידת מחויבותם ולעבודה משותפת על מנת לסיים את העבודה ע”פ לוח הזמנים והתקציב? מי ייתאם ביניהם והאם יצליח האחראי לעשות זאת ? 

שילוב מסלולים:

קיימת אפשרות של בניה עצמית בליווי איש מיקצוע כמו אדריכל מהנדס או מנהל עבודה תוך שמירה על רעיון בניית הבית לבד, איש מיקצוע אשר ילווה אתכם לכל אורך הבנייה בייעוץ בניהול ואף בהמלצות על אנשי המיקצוע. דבר זה עוזר מאד ללקוח שאינו מנוסה בבניה או בניהול פרויקטים, הוא יכול לעזור בהערכות תקציביות ולבנות לוח זמנים ריאלי לפרויקט וייפקח על רמת הביצוע של קבלני המישנה. גיוס של איש מיקצוע כזה לא משחרר את הלקוח מאחריות ואינו נותן אחריות כוללת על הבנייה ולאחריה בזמן הבדק. איש מיקצוע שעסוק בפרויקטים אחרים אינו יכול להעניק תמיד את הזמן הנידרש ואינו יכול להיות מעורב כפי שהוא צריך להיות בגלל תגמול שאינו מכסה לו את העבודה אלא אם כן יתוגמל בעמלות מקבלני המישנה או ייגבה תשלום גבוה מהלקוח מדי חודש על מנת להצדיק את כל העבודה הנידרשת. היות שאינו נותן אחריות ללקוח על העבודה הוא אינו תחליף לקבלן הראשי, דבר שגורם בסופו של דבר לעול על הלקוח אשר מעורב בכל נימי נפשו בפרויקט. הלקוח הוא זה שמנהל את המשא ומתן מול הספקים והקבלנים והוא אמור להיות אחראי ולבטח את האתר ואף לידאוג לניקיונו. גיוס ספקים או אנשי מיקצוע שאין להם קשר למפקח הבניה לרוב מקבלים יחס לא עדיף ממנהל העבודה גם כי אינם מתגמלים את המנהל וגם כי אינם כפופים אליו בחוזה אלא מול הלקוח. ניהול פרויקט כאשר אין אדם שמחוייב ללוח זמנים ותקציב שם את הלקוח כאחראי בלעדי ולרוב פרויקטים מסוג זה ניתקלים בבעיות ואף נעצרים.

מסלול 1 בנייה עם קבלן ראשי (מפתח)

קבלן שיהיה אחראי על ביצוע בניית הפרויקט משלב העלייה על הקרקע ועד שלב האכלוס, כאשר הוא אחראי להתמודד עם כל האתגרים לאורך הבנייה והוא מתחייב לספק מוצר בלוח זמנים ותקציב מוגדרים מראש.

היתרונות:

התערבות מינורית של הלקוח בבנייה מונעת חיכוכים עם בעלי המקצוע השונים ובניהולם, התנהלות מול כתובת אחת ולא מול קבוצה גדולה של קבלנים כשכל אחד מגלגל את האשמה לאחר. ללקוח אין את הידע והיכולת להבין את הבעיות ולהכריע.

יש אחריות לפרוייקט. דברים לא נופלים בין הכסאות דבר הפותר את הלקוח מהתמודדות עם בירוקרטיות כספיות ותיכנונים עם כל מה שקורה בשטח מרמת תיאומים בין אנשי המקצוע, לקיחת אחריות לבטיחות, ועד לדאגה לניקיון האתר וסילוק הפסולת.

ניסיון וידע של הקבלן בבנייה מזרזים תהליכים, נותנים פתרונות יצירתיים, שומרים על תקציב ולוח זמנים קבוע במינימום חריגות ושינויים.

כל קבלני המשנה מנהלים משא ומתן ונמצאים בחוזים מול הקבלן בלבד, וכל עבודתם מתבצעת מול הקבלן לכל אורך הפרויקט.

קבלת אחריות לתקן ליקויים לתקופת הבדק ולתקופה שלאחר סיום הבנייה.

חסרונות:

הלקוח והאדריכל מעורבים בבחירת החומרים ואף בבחירת אנשי המקצוע לביצוע נגמרים ולכן הם אחראים לאספקתם לאתר ע"פ לוחות זמנים של הקבלן, כשכל עיכוב כזה יגרום לקבלן להתעכב בביצוע הפרוייקט ויגרום לתשלומים בגין העיכוב.

מפרט הבנייה המוצע לקבלן לרוב הוא בסיסי ונמוך על מנת להוזיל עלויות ולזכות במרכז לביצוע הפרוייקט, כאשר ללקוח אין את הידע והיכולות להבין זאת בחתימה על החוזה. כל שינוי במפרט לאחר מכן יגרור חיובים נוספים ולתחושות לא נעימות בין הלקוח לקבלן.

בחירת קבלן במחיר זול ממחיר השוק ייגרום לקבלן לעגל פינות בעבודה על מנת להשלים את עבודותו או אפילו ייגרום לקבלן לברוח מהעבודה כאשר יווכח שאינו יכול לבצע את הפרוייקט במחיר שהתחייב (מאוד שכיח בשוק הבנייה).

שוק הבנייה המקומי סובל מחוסר בידיים עובדות ואנשי מקצוע בתחום הבנייה. לקבלן אין תמיד את היכולת לגייס אנשים ועליו לסנכרנם בין מספר פרויקטים ולא תמיד הם זמינים לטובת הפרוייקט, דבר שגורם לעיכובים רבים בלוח הזמנים.

התחייבויות של קבלנים לזמנים שאין ביכולתם לעמוד, עומס מפרויקטים נוספים ואי יכולות כספיות של הקבלןו מביאים לתירוצים וגלגול האשמות על האחר.

קיימת נטייה של קבלנים לאחר סיום הבנייה להתחמק מאחריותם לגבי תיקון ליקויים, בגלגולם את הבעיות לעבר הלקוח אשר בחר אנשי מקצועי מטעמו בפרוייקט.

הלקוח שם את כל הביצים בסל אחד לקבלן שייתכן ואינו כיול לספק את הסחורה או שסחור כימייה בין הלקוח לקבלן יכולה להפוך את הבעייה והתקופה המאתגרת לחוויה לא נעימה ללקוח. יהיה קשה מאוד להוציא קבלן מאתר בנייה גם מבחינה חוקית וגם מבחינת הכדאיות לפרוייקט ויאלץ להתפשר ולהשאירו בפרוייקט.

איבוד שליטה של הלקוח על מה שקורה בבניית ביתו בגלל חוסר ידע והבנה בסיסיים ודרישות לתשלומים עבור שינויים וחריגות על מנת לכסות את הפסדי הקבלן שלרוב רווחיו נמוכים או שהוא יוצא ללא רווח בעבודה מאוד קשה ולקיחת סיכונים רבים.

כל איש מקצוע, ספק וחומרים שייבחרו מצד הלקוח מהווים מטרה לגלגול האשמות מצד הקבלן על הלקוח על איחורים וחוסר דיוקים ברמת העבודה, ולכן הלקוח נאךלץ להתפשר.

מסלול 2 בנייה עצמית

ההחלטה לבצע בנייה עצמית נובעת לרוב מהתפיסה כי דרך זו של ביצוע תביא לחיסכון של 15-20% (רווח קבלני) מעלות הפרויקט על הנייר, בביצוע החלטה זו על הלקוח לשאול את עצמו האם יש לו אכן את היכולות הידע והזמן הנידרש לביצוע פרוייקט או שמה זוהי נטיית הלב וייצר ההרפתקנות והניסיון לחיסכון. האם אלו הם מה שקובעים לו את ההחלטה לדרך הביצוע, או שלבסוף יימצא את עצמו בחריגות תקציביות ולוחות זמנים, רמת גימור נמוכה ובתקופה מאד מאתגרת ולא קלה.

היתרונות

 • חיסכון של 15-20% (רווח קבלני).
 • יכולת שליטה לקבוע בעצמכם את לוחות הזמנים ועלות הבנייה ללא תלות במה שמכתיב הקבלן.
 • אין הגבלה בתיכנון או בבחירת הספקים וקבלני המישנה והם מתבצעים ע”פ התנאים שהלקוח מכתיב דבר המאפשר כוח מיקוח ומו”מ עם מספר רב של ספקים וצימצום עלויות.
 • בחירה אישית לא מתפשרת של חומרי בנייה ואנשי מיקצוע שומרת על קבלת פרוייקט איכותי וטוב יותר.
 • ביצוע שינויים מתוכנית מקורית והימנעות מתשלומי תוספות מיותרים לקבלן ראשי.

חסרונות

 • לקיחת אחריות מלאה על הפרויקט ללא קבלת אחריות מאף קבלן ותיקונים לאחר סיום הפרויקט בתקופת בדק הבית.
 • דורש הערכת תקציב מדוייקת על מנת לא לחרוג בתקציב ולאחר את לוחות הזמנים, יש לתכנן תקציב עם חריגות תכנון קדימה,יש לתכנן עלויות נוספות ולא צפויות כמו: היטלים, היתרים,   מיסים, יועצים, עבודות פיתוח, חיבורים לתשתיות ואת הבניה עצמה בצורה מאד מדוייקת.
 • ניסיון בביצוע פרויקט על מנת לבצע תזרים מזומנים מחושב לאורך הבניה, דבר שיכול “ליתקוע” את הפרויקט.
 • חוסר ידע ברמת ביצוע של פועלי הבניין והקבלנים השונים אשר נוטים לחסוך ולעגל פינות בחומרים, פרטים וצורת עבודה לקויה דבר שייגרום לבעיות עתידיות.
 • אי יכולת לסיים פרויקט ביגלל חוסר תקציבי או בבעיות ניהול הפרויקט בשל טעויות הנובעות מחוסר ניסיון.
 • דורש ניסיון בניהול פרויקטים מורכבים בתחום הבנייה, התנהלות מול למעלה מ 50 ספקים ואנשי מיקצוע וסינכרון ביניהם, ניהול מעכבים אחריהם ובדיקת רמת ביצוע, תיזמון משלוחי חומרי  הגלם ומוצרי הגמר, כל אלו דברים שאין ללקוח את הכלים להבין אותו מחוסר ניסיון.
 • מציאת אנשים מיקצועיים ולא מיקצועיים קשה בגלל חוסר בידיים עובדות. מציאת ספקים וחומרי גלם.
 • ניהול משא ומתן וביצוע מיכרזים וסגירת חוזים מול כל הספקים ואנשי המיקצוע הלוקחים חלק בפרויקט
 • תוספת תשלום למנהל עבודה שהכרחית בהעדר קבלן ראשי באתר.
 • דאגה לאחריות ביטוחית בריאות וגניבה נזקים למיניהם לאתר הבניה. ניקיון האתר ופינוי הפסולת ושמירה על ביטחון העובדים.
 • הפרויקט דורש זמן רב מהלקוח לניהול הפרויקט אספקה של מוצרים והחלטות גורליות.
 • יצירת מתחים בין בני הזוג בהחלטות על בחירה, דרך ניהול הפרויקט וחוסר הסכמות במיוחד בשלב שהפרויקט ניכנס לשלב חריגות ולחצים כספיים.
 • בניית הבית הופכת להיות בן ערובה ישנה גם משכנתא וגם שכר דירה או מגורים זמניים לא נוחים.

הבנייה הקונבנציונאלית לאן?

האם אנו יכולים לבצע את בית חלומותינו בשיטת הבניה הקונבנציונאלית ע”פ הדרכים הקיימות כיום בשוק?

האם יש לנו את התקציב לבחור אדריכל מוכשר שיידע לתת לנו מספיק צומת לב על מנת לספק את המוצר?

האם יש לנו יכולת כלכלית לבנות בית עם העיצוב החומרים הגודל והפרטים שאנחנו רוצים?

האם אנחנו בטוחים לאחר שקבענו איך לבנות את ביתינו שאכן נצליח לבנות את הבית?

האם אנחנו ניכנסים לתקופת בנייה מאתגרת רוויית מתחים ולחצים כספיים ומתי הבנייה תסתיים בכלל ובכמה?

ההחלטה בבניית בית פרטי היום בישראל היא אחת מהחלטות החשובות ובעלות מישקל רב בחיינו הן מבחינת ההוצאה הכספית שגוררת עימה ההתחייביות גדולות בקבלת הלוואות כספיות גדולות ועימם לחצים כבדים. תחום הבנייה לבנייה צמודת קרקע בישראל תקוע; הקבלנים המפקחים והפועלים ממשיכים להתנהל בדיוק כמו לפני 30-40 שנה ללא חידושים או פריצות דרך ממשיות, הבעיות והחיכוחים בין העוסקים במלאכת בניית הפרוייקט הולכים וגדלים ביגלל התנהלות בעיתית כוללת בתחום הבנייה, וככל שהתחרות עולה בשוק כן גם רמת המחירים יורדת ועימה גם רמת הביצוע, המוצר והשירות ללקוח ע”י הקבלנים אשר רק מעונינים ליסגור עוד עיסקאות חדשות על מנת להמשיך לישרוד בשוק. והלקוח שמשקיע את רוב כספו בבניית בית חלומותיו מוצא את עצמו בחריגות תקציב ולוח זמנים, חיכוכים וחילופי האשמות בין הקבלנים, והוא תמיד מתהלך בהרגשה שכולם מרמים אותו והחוויה של בניית הבית שלה כה חיכה הופכת לסיוט מיתמשך שלא ניגמר. המציאות מוכיחה פעם אחר פעם שבין התיכנון על הנייר למציאות יש פער גדול והיום קרוב ל-80% מהפרויקטים נתקלים בבעיות זהות בזמן הבניה בחריגות בניה וחריגות בלוח הזמנים עד ל-30% מהמתוכנן, מסיבות שחוזרות על עצמם בכל פרויקט ללא הפקת לקחים רצינית. אנשים ניגשים ובוחרים לבנות את בתיהם על סמך שמועות מחברים, ע”פ מה שמקובל בשוק וע”פ הבטחות מאנשי מקצוע ש-”הכל יהיה בסדר” ומהר מאד הם ניכנסים לאותם בעיות שכיחות כל כך בבניה. 

וגם אם היתמזל מזלנו ופגשנו קבלן נחמד וזכינו לבחור אנשי המיקצוע מדהימים וכל הבניה התנהלה בקשט ובשלווה (מיצרך נדיר), אנחנו עדיין יכולים למצוא את עצמנו מיתפשרים על בית שמעוצב מתוכנן ושנראה בדיוק כמו הבית של השכן וגם כמו בשאר המקומות בארץ כי זה מה שמקובל וזאת הברירת מחדל בישראל.

אם כך , איזה עוד ברירה קיימת?

הרעיון – רכב פורד מודל ז' כבסים לרעיון שיטת בנייה מתקדמת. בשנת 1908-1927 מר הנרי פורד החליט לייצר רכב שניקרא מודל T כרכב להמונים. הצלחתו ההיסטורית בתעשיית הרכב הייתה בשל מחירו השווה לכל נפש ואיכותו על פני כל מה שהיה קיים באותה תקופה. הוא השיג זאת ע”י פיתוח פס ייצור תעשייתי לרכב שהורכב מחלקים זהים לכל דגמיו לצורותיהם. לפני כן כל רכב יוצר בשיטת CUSTOM MADE, כל רכב ניבנה באופן ייחודי ע”פ הזמנה וע”י מספר אנשי מיקצוע שונים. בניית רכבים היה עניין יקר וארך זמן רב ורק בודדים יכלו להרשות לעצמם את האפשרות לרכב.

השינוי שעשה מר  פורד לעולם הרכב יכול להעשות גם בעולם הבניה. בית פרטי כרכב הוא מוצר הבנוי ממאות ואלפי פריטים ע”י מספר גדול של אנשי מיקצוע. אם הבניה הפרטית תעשה כולה תחת קורת גג אחת ע”י פס ייצור תעשייתי בשימוש של חלקים מודולרים לכל דגמי הבתים לסיגנונם, נצליח לייצר בית איכותי מעוצב ומודרני במחיר השווה לכל נפש. תהליך בניית בית יהיה בדומה לרכישת רכב בהזמנה, יהיה ללקוח ברור כבר בתחילת התהליך ולאחר עבודה מול אדריכלי החברה כיצד ייראה ביתו ע”י הדמיה.  האישורים השונים והיתרי הבנייה יטופלו, כל ההכנות בשטח יבוצעו לקבלת המבנה אשר יגיע כחלקים לאתר ויורכב ע”י צוותי ההרכבה של החברה. לפני תחילת תהליך הבנייה הלקוח ייקבל הצעת מחיר שתאפשר ללקוח בחירה בדגמים וברמת גימורם ע”פ תקציב נתון. יינתן ללקוח לוח זמנים מסודר למועד סיום הרכבת הבית בשטח. 

חברת CASA-TECH מציעה שירותי בנייה מיתקדמת משלב “תיכנון ועד מפתח”. כל תהליך הבניה יבוצע בשלמותו תחת קורת גג אחת, המבנים מיוצרים בשיטת בנייה ייחודית שפותחה ומאפשרת ללקוח לקבל בית שייתן מענה לרצונותיו וסיגנונו האישי ע”פ תקציב ולוח זמנים מאד מדוייק. הבתים מיוצרים ע”י שילוב בין שלד בטון פלדה ועץ כאשר קירות המבנה יכולים להיות מבטון, קירות רב שיכבתיים בציפויי טיח אבן עץ או כל חיפוי שיידרש אשר קיים בשוק הבנייה. בבנייה מודרנית 50% מקירות המבנה הם שקופים ע”י פאנלים/דלתות של זכוכית על מנת להקנות למבנה מראה פתוח ונקי ועל מנת למקסם את הקשר עם הסביבה. המבנים ירוקים במהותם באופן ייצור בנייתם ותיפקודם. אנו נותנים דגש חזק על עיצוב המבנים, ומאפשרים קשת רחבה של סיגנונות ע”י מודולריות שיטת הבניה והאפשרות לשלבם עם מבחר גדול של חומרים הקיים בשוק.  

ריכוז תהליך הבניה תחת קורת גג אחת: משלב התיכנון האדריכלי ועד גמר הבנייה. מערכת משולבת ומסונכרנת הפועלת באופן אחיד ומגובש ומצמצת את התיאום הבעייתי עם מס רב של אנשי מקצוע חיצוניים בתהליך הבניה.

 • שליטה מלאה בלוחות הזמנים משלב התיכנון, אישורי בנייה, ייצור המבנה ועד הרכבת המבנה בשטח. המקצר את תהליך הבניה עד – 50% ביחס לבניה קונבנציונלית. (7 חודשים לבניית מבנה בגודל של 200 מ"ר)
 • שליטה מלאה בתקציב – קבלת תג מחיר בתחילת התהליך מונע שינויים תקציביים לאורך כל תהליך הבנייה.
 • רווח של גוף אחד על כל אחד מהאלמנטים במבנה, מאפשר להעניק אלמנטים ומבנים ברמה גבוהה ובמחיר ללא תחרות.
 • ללקוח כתובת אחת איתה הוא מתנהל לכל אורך התהליך עד לסיום המבנה ואחריות אחת לכל  פרטי המבנה.

צוות אדריכלים, שהם חלק מקבוצת casa-TECH אשר מכירים היטב את חלקי המבנה ויודעים כיצד ליצור איכות גבוהה של דגמים, ובנוסף לעבוד מול המיפעל ומול צוותי ההקמה בשטח. הלקוח מתנהל לכל אורך התהליך מול האדריכלים בתיכנון הבית, ייצורו במיפעל וגמר בנייתו בשטח. תוכניות אדריכליות בזמן קצר יחסית : מודולריות תיכנונית המקלה על המתכנן לייצר תוכניות מהירות ללא היתפשרות על איכות ועיצוב המבנה.

יחידות תיכנון – תיכנון המבנה ופרטיו מתוכננים ע”פ גריד של 120X120 ס”מ. כל חלקי המבנה מתוכננים לעבוד כיחידות המתחברות זה לזו ומאפשרים גמישות תיכנונית. ושיטת בניה זו פועלת על עיקרון שיטת ה-LEGO המבנה ניתן לשינוי הן מבחינת גודל, פונקציה, חומר, סיגנון ואפשרויות לחומרי גימור שונים. קיימת אפשרות לרכישת מודל קיים או לתיכנון ע"פ דרישה. ניתן לבנות מבנה למישפחה ע”פ הנידרש כיום ובעתיד להרחיבו ע”פ הצרכים המישתנים. 

המבנה מתוכנן בגריד המתאים לקבל יחידות בניה בסיסיות בגודל 120X240 ס”מ שזו מידה אוניברסלית  ליחידת בניה בסיסית המקובלת בעולם (לוח גבס, לוח סנדוויץ',…OSB ) שימוש ביחידת גודל זו מאפשרת שימוש במגוון מוצרי מדף נרחב בשילוב שיטת הבניה בפחת מקסימאלי. עושר חומרי כסטנדרט – מגוון האפשריות לשימוש בחומרים ובדרך יישומם מאפשר להשתמש בחומרים הניחשבים לחומרים יקרים בשוק כמוצר סטנדרטי. המבנים בטוחים לרעידות אדמה עכב גמישות השלד.

בנייה אקולוגית: דגם בוטקה

דגם בוטקה הינו דגם אשר אשר תוכנן כאב טיפוס לשיטת בנייה אקולוגית של casa – TECH . הוא בנוי על שילוב קונסטרוקטיבי בין בסיס בטון וקונסטרוקציית עץ, ובשילוב מערכת קירות וגגות רב שכבתיים. מבנה זה הוא מבנה המוגדר אקולוגי במהותו מבחינת חומר, מערכות אקולוגיות אקטיביות ופסיביות והן מבחינת החסכון באנרגיה בייצורו ואופן בנייתו. דגם זה יכול לתפקד כחדר נופש, תוספת סטודיו או כבית פרטי. ניתן לשנות את סידור החלל הפנימי ואף לגדול עם תכנית שהיא גמישה לחלוטין לצורכי הלקוח. ניתן לקבלו בגודל של 60 מ"ר עם יכולת גדילה עד ל 240 מ"ר ואף יותר. הוא יכול להיות ממוקם על פני הקרקע או ע”ג עמודים ולקבל סוגים שונים של גגות וחומרים ע”פ הצרכים.

דגם פריזנט

דגם PRESIDENT HOUSE תוכנן במקור עבור נשיא SAO-TOMAS באפריקה כבית הקיץ ע”י חברת CASA-tech .המבנה מתבסס על פלטות בטון ורונסטרוקציית פלדה ועץ, ובשילוב מערכת קירות וגגות רב שכבתיים. גודלו של המבנה הוא 660 מ"ר בנוי + שטח דקים של 800 מ"ר. הכניסה הראשית למבנה היא דרך מבואת כניסה המובילה לעבר חלל ישיבה מרכזית פתוחה המקורה בגג קש האופייני לבנייה המקומית, בריכת השתקפות מפרידה בין אזור לים ומהווה חלק מהנוף הפנורמי לעבר הים. מבנה זה תוכנן בסגנון המשלב רצינות, יוקרה, נוחות ופשטות. שילוב בין קו מודרני לסגנון בניה מקומית. שני צירים מרכזיים בתוכנית המבנה אשר מצטלבים זה בזה באזור מבואת הכניסה, הציר הראשי מוביל ומחבר בין כל הפונקציות המשותפות :חניה ומחסני השירות, חדר המגורים הסגור, חדר האוכל  והמטבח, חדר ארוחת הבוקר, חדר הקרנה והבריכה ולבסוף מוביל בקצהו לנקודת תצפית דרמטית לעבר הים שם ממוקם ג'קוזי מפנק. הציר המשני מחבר ומקשר לאורכו את כל הפונקציות הפרטיות במבנה: סוויטת המאסטר ושאר חדרי השינה. קיים מפלס תחתון תחת האזור המרכזי ובו ממוקם חדר הכושר ובריכה נוספת אליה נשפכת במפל הבריכה העליונה. המבנה מחולק לשלוש מסות עיקריות הראשונה משמאל לציר הכניסה בו מצויות כל הפונקציות המשרתות את המבנה: כמו אזור חדרי סגל הבית הממוקמים בקומה התחתונה תחת המטבח המחסנים החניה וחדרי השירות, החלק הפונה לים במאסה זו משמש את חדר האוכל. המאסה השנייה מכילה את 4 חדרי השינה וחדרים רטובים צמודים להם. המאסה השלישית מיועדת לשימוש המאסטר חדרי שינה, חדר הקרנה ואזור מגורים סגור.

כפר אקולוגי ובנייה מודולרית:

כפר אקולוגי חוקוק אשר נבנה בבנייה מודולרית והינו הרחבה של קיבוץ חוקוק בכינרת. 30 מגרשים של 600 מ"ר כהתאגדות של 30 משפחות עצמאיות, אמנים ואנשי רוח בעלי מודעות לסביבה, אשר מחפשים ליצור כפר אקולוגי ולחיות בקהילה בת קיימא שמטרותיו להגביר מעורבות חברתית מתוך אחריות לסביבה ויצירת קשר לאדמה המציעה מודל לחיי קהילה אלטרנטיביים עם ערכים אקולוגים תוך מזעור השפעת האדם על הסביבה הקיימת. תוכננו במקור 3 דגמים צומחים, כאשר כל אחד יכול להתאים את גודל המבנה ע"פ צרכיו ותקציבו וגם להוסיף בעתיד למבנה חדרים נוספים ע"פ צורך. שלד המבנים מתבסס על שילוב קונסטרוקטיבי בין בטון פלדה ועץ, ובשילוב מערכת קירות וגגות רב שכבתיים. תושבי הקהילה לוקחים חלק בבניית בתיהם ע"י שימוש בחומרים מקומיים כמו טיח אדמה, אבן מקומית וחומרים ממוחזרים, כל אחד ע"פ דרכו וסגנונו וכל מבנה מוקם במגרש ללא קווי בניה מוגדרים. כל זאת על מנת לתת זהות אינדיבידואלית לכל מגרש. המבנים הם בעלי מערכות אקולוגיות פסיביות ע"פ דרך העמדת המבנה בקרקע תוך התחשבות בגורמי אנרגיה של שמש ורוח תוך הצללות נכונות חשיפה מינימאלית לשמש ושימוש באור טבעי. אוורור טבעי במבנים מתבצע ע"י יצירת פתחים ע"פ משטר הרוחות הקיים, אוורור עליון לשחרור אוויר חם שימוש בחומרים ממוחזרים, שימוש במערכות מים אפורים שירותי קומפוסט ועוד… תכנון והרכבת המבנה מתבססים על שילוב חלקים מודולריים (LEGO) המיוצרים במפעל בשיטת ייצור סדרתית ומורכבים בזמן קצר בעזרת חיבורים יבשים בשטח .לפיכך מבנה זה הוא מבנה המוגדר אקולוגי במהותו מבחינת החומרים הן מבחינת מערכות אקולוגיות אקטיביות ופסיביות והן מבחינת החיסכון באנרגיה בייצורו ואופן בנייתו.

דגם יובל

דגם יובל הינו דגם אשר אשר בשיטת הבניה של casa – TECH .הוא בנוי על שילוב קונסטרוקטיבי בין בסיס בטון על גביו יציקת ממ”ד ומיטבח בקירות בטון כאשר לקוביית הבטון הנ”ל מחוברת קונסטרוקציית פלדה מעמודי R.H.S וקירות וגג רב שיכבתיים.  דגם זה תוכנן לשמש כבית פרטי להרחבה בתקציב מצומצם. ניתן לשנות את סידור החלל הפנימי ואף לגדול לקומה שנייה ע”פ צורכי הלקוח. ניתן לקבלו בגודל של 60 מ"ר עם יכולת גדילה עד ל 240 מ"ר ואף יותר.

דגם קיט יכול לעבוד כיחידה עצמאית וכתוספת לבניין קיים כסטודיו כמשרד או מחסן ולכל מטרה אחרת. בפרויקט זה תוכנן המבנה כחדר טיפולים בחציו ומשרד בחציו השני הכולל דק חיצוני לישיבה. יחידה זו  מתבססת על שילוב קונסטרוקטיבי בין בטון פלדה, ובשילוב מערכת קירות וגגות רב שכבתיים עם חיפויים. גודלו של המבנה הוא 50 מ"ר בנוי + שטח דק מקורה בגודל 30 מ"ר.

פרויקטים:

קיים מספר דגמים רחב לבחירה וניתן לייצר דגמים נוספים ע”פ דרישות מיוחדות, לכל הדגמים ישנה יכולת להישתנות ע”פ גודל בהתאם לצורכי הלקוח בתוספות עתידיות בהתאם לקצב גידול המישפחה, שיטה גמישה המאפשרת למבנים לקבל אופי וצורה שונים גם באותו דגם עצמו ע”י שינוי בחומרים צורת הגג ואלמנטים נוספים במבנה. ללקוח קיימת האפשרות לקבל דגם בסיסי ולשדרגו ע”פ יכולתו לבחירה בחומרים ומערכות שונות על מנת להתאימו לתקציב קיים.

מערכת אקולוגית

בניה אקולוגית – המבנים שלנו הם הכי ירוקים שרק ניתן: במהותם ובאופן ייצור בנייתם ובתיכנונם. השקעת אנרגיה נמוכה באופן מבוקר וחכם בהקמת המבנה הינה ייתרון חשוב בקבלת אישור לדירוג כמבנה אקולוגי ע"י ה-L.E.E.D האמריקאי. ביטול אתר הבנייה מונע רעש וזיהום בשטח, מפעל הייצור מרכז את בעלי המקצוע במקום אחד ומונעת נסיעות בזבזניות לאתר. דיוק הבנייה במפעל מצמצם את הפחת בחומרי הגלם. תיכנון חכם (פסיבי) והעמדת המבנה בשטח בהתחשבות עם אנרגיות מקומיות בשטח (רוח, שמש, חומרים מקומיים, טופוגרפיה)

שימוש במערכות אקולוגיות (אקטיבי): שימוש במערכת קירות וגגות רב שכבתיים המבודדות עד-80% יותר מהקירות הסטנדרטיות המקובלים ,פנלים סולאריים, מערכת מים אפורים, איסוף מי גשמים, הצללה רחבה ע"י הגג, יצירת פתחים מנוגדים לאיוורורׁ, שימוש בחומרים ידידותיים לסביבה, שימוש בעץ בעל תקן ,FSC פתיחות בין המבנה לחוץ מגביר את הקשר לסביבה, שימוש בזכוכית בידודית + LOW E עם הצללה, גופי תאורה חסכוניים (LED), חימום באח עצים טבעי, הגבהת המבנה מהקרקע, גג ירוק. כל זאת ועוד מאפשרים לקבל בית אקולוגי במהותו.

אדריכל שימור: ייצור המבנים מתבצע במפעל אירופאי

ייצור המבנים מתבצע במפעל אירופאי בחברת MARK בבעלות משפחה שפעילה בענף העץ כ-300 שנה. המפעל מתוכנן ופועל ע”פ טנכנולוגיה גרמנית חדשנית. החברה מתמחה בייצור פרטי מבנים עד לייצור כל המבנה כולו: חלונות, דלתות, נגרות כללית, פרגולות דקים, חיפויי מבנים קירות וריצפות, גגות, מבנים לשימור, קונסטרוקצית עץ מורכבות ועד לייצור כל המבנה בכללותו. החברה היא חברה בינלאומית הפועלת בכל רחבי העולם בפרויקטים יוקרתיים ומגוונים. ייצור המבנים ע”ג פס ייצור מאפשר להגיע לייצור בחישוב עלויות ולוחות זמנים מחושבים עד רמת הבורג, הדבר מבטיח ייצור במינימום פחת של חומרי הגלם, השקעת אנרגיה נמוכה יחסית לעבודה בשטח, ייצור בחלקים מודולריים מאפשר ייצור שוטף ללא ייצור ע”פ הזמנה מיוחדת, חיסכון בפועלים ומהתלות באנשי מיקצוע חיצוניים באתר הבנייה.ייצור במפעל שפועל בטכנולוגיה תעשיתית מתקדמת וממוחשבת מאפשר להגיע לדיוק מירבי חיתוכים מדויקים ולפרטים איכותיים כפי שלא ניתן להגיע בעבודה באתר הבניה. כל זאת מאפשר לצמצם את עלויות הייצור ולוחות הזמנים.

ביטול מגבלה גאוגרפית

ביטול מגבלה גאוגרפית בהקמת המבנים היות והמבנים נשלחים כחלקים מודולריים במכולה או כיחידות מורכבות לאתר הבנייה לכל נקודה בעולם. המבנים נעשים מחלקים המוגבלים מכושר נסיעתם והובלתם לשטח, הגבלה הנובעת משינוע ע”ג משאיות בכבישים. חלקי המבנה מיוצרים עד כמה שרק ניתן במיפעל ולאחר מכן  נארזים ונישלחים דרך הים באוניות ומשם מובלים במשאיות לשטח. קיימים מבנים הבנויים על בסיס שלד פלדה והם מובלים כיחידות מורכבות, וקיימים כאלו הבנויים מחלקים מודולריים הניתנים למישלוח בתוך קונטיינר.

צוותי הרכבה

לפני הובלת המבנה לשטח, מבוצעים את כל ההכנות לקבלת המבנה הכוללות: בניית ייסודות עליהם יחוברו חלקי המבנה, הכנת תשתיות מערכתיות חשמל, צנרות מים וביוב ופיתוח השטח ע”פ תוכנית. חלקי המבנה מגיעים לשטח כחלקים ע”ג משאיות מנוף המניחים את חלקי המבנה ע”פ התוכנית והם מחוברים זה לזה ליצירת כל המבנה כיחידה. צוותי השטח מיומנים לעבוד כצוות הומוגני והוא בנוי על אנשים מקצועיים בעלי ניסיון בשיטת הבניה. הרכבת המבנה בשטח וסיומו נערכים במיספר שבועות מצומצם. 

סיכום

לכאורה, לאור כל הבעיתיות הקיימת בשוק הבנייה הקונבנציונאלי היינו מצפים לראות זינוק בשוק הבנייה המתקדמת המציעה פתרונות לכל החסרונות הקיימות בשוק הבנייה הקונבנציונאלי. בחינת השוק בישראל מראה כי עדיין שוק זה נמצא מאחור בהשוואה לשווקים בארצות מיתקדמות כמו ארה”ב, אירופה ויפן שם הבנייה המתקדמת תופסת חלק עיקרי בשוק הבניה הפרטית. ישראל נשארה מסורתית וקונבנציונאלית מדוע? הישראלים עדיין מפחדים. הם לא התרגלו לרעיונות חדשים. עיצוב הבית בישראל נישאר באנאלי וחוזר על עצמו. בוני הבתים לא מודעים לפני תחילת התהליך עד כמה הוא בעייתי ומאמינים שהם יכולים לעשות טוב יותר מאחרים, שיטת “הסמוך עליי” כפי שהבטיחו להם מקורביהם שעוסקים בתחום הבנייה. יש כאן חינוך של השוק וחשיבה מחוץ לקופסא עם ראש פתוח.  בישראל קיימים מספר חברות שעוסקות בתחום הבנייה המיתקדמת אבל אינם מציעים מוצרים איכותיים הן מבחינת רמת ביצוע והן מבחינת עיצוב דבר שלא תורם לתדמית הבנייה המיתקדמת בישראל.

חברת CASA-TECH היא פורצת דרך בשוק הישראלי והיא מאפשרת לקבל מוצר/בית ברמה בינלאומית במחיר, לוח זמנים איכות, ובתהליך בניה שחברת בניה או קבלן מפתח לא מסוגלים לתת. שוק הבניה המתקדם ייתפוס עם הזמן תאוצה חיובית, לאנשים נימאס לבנות בתים בדרך שהיא מתבצעת כיום, התהליך קשה ויקר וגם התוצאה מאכזבת. ניתן לראות איך ששוק הבנייה של בנייני הקומות הפך להיות כמעט ברובו מתועש: בניית שלד מרכזי מבטון כאשר כל קירות המסך והחיפויים נעשים מחלקים מודולריים מתועשים, אין סיבה שתהליך זה לא ייקרה בשוק הבנייה הפרטית. למוצר זה ישנו קהל פונטנצילי נרחב: יזמים, קבלנים, אדריכלים, מכרזים של גופים גדולים, ובעלי קרקעות פרטיים. ניתן יהיה לרוכשו כיחידה/יחידות או כחלקים בודדים כתוספות לבניה קימת או חדשה. המוצר ניתן להרכבה עצמית או כחלק מתיכנון אדריכלי לבניה חדשה. ייצור המבנים ברובו בשוק צמודי הקרקע או תוספת לבתים קיימים, או על גבי גגות מבנים כתוספת על גגות (תמ”א 38) דבר שמצמצם את חיזוק המבנה. החברה מספקת איכות ביצוע ועיצוב משודרג וברמה גבוהה וכמובן רמת שירות אמינה שמושכים את קהל הבונים להישתמש בשירותנו.

òéöåá åáðééú àúøéí òéöåá åáðééú àúøéí