על האתגרים העומדים בפני עיצוב בית קטן בבנייה אקולוגית

מהי בנייה אקולוגית?

בנייה אקולוגית היא ההגדרה המקצועית למונח הרווח "בנייה ירוקה". המדובר בבנייה המוגדרת כבנייה המיועדת לייצר מבנים ידידותיים לסביבה, בריאים לדיירים ולסובבים, חסכוניים בחשמל ובמים ואף כוללים מנגנוני מחזור כדוגמת מחזור מים, מחזור פסולת, ייצור קומפוסט וכן הלאה. חשוב להבין כי בנייה אקולוגית עוסקת בעיקר בתוצאה של תהליך הבנייה ולא בתהליך הבנייה עצמו. המשמעות היא שתהליך הבנייה עצמו הוא לאו דווקא ידידותי לסביבה, אבל הבית המתקבל בתום התהליך הוא העומד בקריטריונים הירוקים של בנייה אקולוגית.

מן הסתם, בנייה אקולוגית חייבת לעמוד בקריטריונים מסוימים הקשורים לאיכות הסביבה על מנת לזכות בתואר זה. קריטריונים אלה דורשים בדרך כלל שילוב של מערכות ואלמנטים שונים במרחב הביתי, ואלו יכולים להשפיע מאוד על העיצוב והאסתטיקה של הבית. כך למשל, לוחות סולריים יכולים להשפיע מאוד על חזית הבית.

מערכות למחזור מים יכולות לתפוס נפח גדול באזור המטבח, מכונת הכביסה וחדר האמבטיה ולדרוש תכנון ייעודי של תשתיות האינסטלציה בבית. הצורך ביצירת רמה גבוהה של בידוד לטובת חסכון בחשמל, יכול אף הוא להגביל את סוגי החלונות והדלתות שבשימוש ולדרוש הוספה של אלמנטים מסוימים לקירות הפנימיים והחיצוניים של הבית כאשר משלבים פרויקט שיפוץ פנים עם יחד עם שיפוץ מבנים חיצוני בפרוייקט אחד על מנת להגביר את רמת הבידוד.

בתכנון בית קטן בבנייה אקולוגית נכללים אמצעי תכנון פאסיביים ואקטיביים המיועדים שניהם להגביר את היעילות האנרגטית של הבית. אמצעים אלה כוללים את מעטפת הבידוד של הבית, איטום הבית, אוורור נכון של הבית ואפילו תכנון פרופורציות קיר-חלון-דלת כדי למזער עד כמה שניתן מצב של בריחת חום או חדירת קור. בנוסף, בית אקולוגי יתבסס בדרך כלל על מערכות חסכוניות כמו מערכת מיזוג ביעילות גבוהה, מערכות אוורור מאולצות, אמצעי הצללה דינמיים וכדומה. לכל אלה ישנן השלכות של ממש על אפשרויות העיצוב של הבית.

בהיבט של פריטי עיצוב לבית באים אתגרים אלה לידי ביטוי בצורה אף בולטת יותר. כך למשל, עיצוב בית קטן בבנייה אקולוגית יתבסס בדרך כלל על גופי תאורה מבוססי נורות לד, שהן הנורות החסכוניות ביותר בחשמל והידידותיות ביותר לסביבה. החלונות יהיו בדרך כלל עשויים זכוכית כפולה ויתפסו שטח קטן יחסית בשטח הפנים של קירות הבית. אלו הן כמובן רק שתי דוגמאות נקודתיות לשלל האתגרים שיש להתייחס אליהם בעיצוב בית קטן בבנייה אקולוגית, והתחום הוא רחב ומקצועי הרבה מעבר לכך.

אם אתם עומדים בפני המשימה של עיצוב הבית על פי עקרונות אקולוגיים וירוקים, חשוב שתבצעו את המשימה בסיוע גורם מקצועי המתמחה בתחום זה, ויכול לסייע לכם להגיע לרמת העיצוב הגבוהה ביותר תחת המגבלות של תחום הבנייה הירוקה.

òéöåá åáðééú àúøéí òéöåá åáðééú àúøéí