בנייה אקולוגית: אתגר מרתק ומשתלם

בנייה אקולוגית רואה את המבנה כחלק מתוך המערכת האקולוגית הסביבתית שבתוכה הוא נמצא. כחלק כזה עליו להשתלב בצורה נכונה, מאוזנת ובריאה בסביבה ולספק מרחב בריא ומאוזן כל האפשר לכל השוהים בו.

ההשתלבות הנכונה בסביבה באה לידי ביטוי גם בשלבי ההקמה והבנייה של המבנה, וגם באופי שלו העושה שימוש בחומרים ידידותיים לסביבה, יוצר חסכון באנרגיה ומשתמש באופן מיטבי וחכם במשאבי הטבע.

המודעות לעובדה שכדור הארץ שלנו נמצא בסכנת קיום ממשית בעקבות גורמים כמו התחממות גלובלית וזיהום אוויר, גורמת לכך שיותר ויותר אנשים נוקטים בפעולות ומבצעים שינויים בחיים תוך שימת דגש לנושא של שמירה על איכות הסביבה.

הפופולאריות ההולכת ועולה של בנייה אקולוגית (או בנייה ירוקה), מהווה את אחת הפעולות המרכזיות בהם נוקטים אנשים רבים כחלק מאותם השינויים.

הבנייה האקולוגית שונה מהבנייה התעשייתית לא רק בעצם היותה ידידותית יותר לסביבה, אלא בזכות עוד שורת יתרונות המהווים את נחלתה, ובין היתר חסכון בעלויות של תחזוקת הבית- חיסכון באנרגיה, שמירה על סביבה נקייה, כמו גם חשיפה פחותה לקרינה וכמובן, התחושה של מגורים בסביבה שהינה בריאה יותר והתרומה לצמצום נזקי הסביבה מהווים גם הם כיתרון שאין להתעלם ממנו או להפחית בערכו.  

בנייה אקולוגית: שמירה על הטבע

בתהליך הבנייה האקולוגי, שומרים ככל הניתן על איכות הסביבה ועל המשאבים המצויים בקרבת המבנה. על מנת לחסוך באנרגיה, מקפידים על בידוד טרמי איכותי של הגג והבית כולו, ועל שימוש באנרגיה ירוקה באופן מקסימאלי.

בנוסף לכך, מתוכנן הבית הירוק באופן שממקסם את יעילות מחזור חיי הבניין, ומוריד למינימום את עלויות ההקמה והבנייה שלו, וגם בהמשך לאורך שנות קיומו את עלויות התפעול והאחזקה שלו. החיסכון באנרגיה ובמשאבים בא לידי ביטוי בכל פרט אפשרי.

הבנייה המודולרית

שיטת הבנייה המודולרית מהווה היבט ייחודי ואפקטיבי ביותר של הבנייה הירוקה. בשיטה זו מרכיבים בשטח מבנה, ממעין חלקי לגו המצטרפים זה לזה ויוצרים מערכת מושלמת. כל אחד מהחלקים מיוצר מראש במפעל בצורה המביאה לחסכון מקסימלי בעלויות, בזמן ובכוח אדם. התכנון האדריכלי בגישה זו מגיע לשיאו, שכן התהליך כולו מתוכנן מראש עד לפרט האחרון ביעילות מרבית, וברגע שיוצאים לדרך העבודה מנוהלת עד לפרטים הקטנים במטרה להוציא את התהליך אל הפועל במהירות שיא.

האתגר האדריכלי בבנייה המודולרית הוא מיוחד ויוצא דופן, מפני שבתכנון נכון אפשר להגיע לחללים מדהימים, לעיצוב מודרני מרהיב ולהרמוניה מושלמת בין החלקים השונים המרכיבים את הבית. מה שדרוש כאן הוא שילוב בין מעוף יצירתי להיכרות מעמיקה עם הגישה המודולרית.

לעשות את זה נכון 

כאמור, בניה אקולוגית טומנת בחובה שורה ארוכה של יתרונות, אך בכדי ליהנות מכולם, כשהמטרה היא כמובן ליהנות מבית/ משרד/ עסק אשר עונה על מלוא הדרישות הפונקציונאליות ומהווה כמקום נעים ובטוח לשהות בו, קיימת חשיבות גבוהה לתכנן את הבנייה בצורה מוקפדת ונכונה ולדאוג שהתוצאה הסופית אכן תענה על מלוא הדרישות והציפיות ממנה.

כאן כמובן אמור להיכנס לתמונה אדריכל ומעצב פנים מנוסה ומוכשר אשר מתמחה באופן פרטני בתחום הבנייה האקולוגית.

אדריכל מקצועי ידע להקשיב לדרישות, להבין את הצרכים ותוך התחשבות בתנאי השטח, בתקציבים ובפרמטרים נוספים, לתכנן את אותו בית חלומות שעתיד להיות גם מרשים ונעים וגם ירוק.  

האדריכל שלכם

כמובן שלמשימה מורכבת שכזו בתחום בנייה אקולוגית חשוב לצאת לדרך עם אדם שאפשר לסמוך עליו – כאדריכל, כמנהל ולפני הכול כאדם. העבודה בפרויקט מהסוג הזה היא אינטנסיבית מאוד, מצריכה תכנון מעמיק ותקשורת שוטפת ורציפה, לכן הבחירה היא על בסיס אישי ומקצועי גם יחד. הניסיון המקצועי צריך להכיל ידע נרחב בתחום האדריכלות, העיצוב, הבנייה המודולרית והאקולוגית, כמו במשרדו של האדריכל אסף סלומון.

òéöåá åáðééú àúøéí òéöåá åáðééú àúøéí